Pri výbere bezpečnostnej kamery by sme sa mali riadiť podľa niekoľkých dôležitých kritérií. Ako prvé si musíme dobre naplánovať účel a umiestnenie kamery. V našej ponuke nejdete širokú škálu bezpečnostných kamier českej značky PATRONUM všetkých technológií a rozmanitých vlastností. Nižšie popisujeme základné parametre, ktoré je potrebné poznať, aby ste bezpečnostnú kameru správne vybrali.
Technológia AHD, alebo IP?
Kamerové systémy majú dve základné technológie – analógové a IP. Z pohľadu rozlíšenia a základných vlastností sa sebe tieto dve technológie vyrovnajú. Zásadným rozdielom je spôsob prenosu obrazového signálu.
Pri analógových technológiách (AHD, TVI, CVI) je obraz prenášaný analógovou cestou po koaxiálnych kábloch (multikabel). Pri IP technológii je prenos plne digitálny a prebieha prostredníctvom počítačovej siete LAN.
Výhodou analógovej technológie je najmä priaznivá obstarávacia cena, a to pri rovnakom rozlíšení , ako ponúka IP. Hodí sa pre menšie typy inštalácií (rodinné domy, malé predajne atp.) a je tiež skvelou náhradou za staré analógové kamerové systémy s nízkym rozlíšením , dokáže totiž využiť pôvodné rozvody. IP kamerové systémy odporúčame skôr pre rozsiahlejšie inštalácie, kde je zložitá infraštruktúra rozvodov, prípadne sa dajú využiť aj súčasné dátové rozvody v budove (továrne, haly, veľké predajne a sklady atp).
IR dosvit (pre nočné videnie)
Pokiaľ kameru vyberáme podľa infračerveného dosvitu, hlavným kritériom bude vzdialenosť dosvitu v metroch. Túto hodnotu nájdete v parametroch každej bezpečnostnej kamery. Pokiaľ je napríklad uvedený dosvit 20 m, kamera má taký počet LED reflektorov alebo taký výkon, že dokáže aj za úplnej tmy snímať až do vzdialenosti 20 m. Dôležité je ale vedieť, že každé prostredie odráža svetlo inak. Biely múr bude viditeľný na väčšiu vzdialenosť ako tmavá plocha alebo porast. Z toho dôvodu je dôležité pri výbere počítať s nutnou rezervou. V praxi to znamená, že pokiaľ chcete kamerou vidieť spoľahlivo na 30 m, mali by ste vybrať model s IR dosvitom aspoň 40 m, najlepšie ale 50 m. IR (infračervené) svetlo nie je viditeľné pre ľudské oko.
Krytie IP
Stupeň krytia IP (Ingress Protection) udáva odolnosť elektrických zariadení proti vniknutiu cudzieho telesa a vniknutiu kvapalín - vodotesnosť. Táto hodnota teda udáva, či je možné kameru inštalovať vo vonkajšom prostredí a vystaviť ju všetkým poveternostným vplyvom v rámci celoročného počasia. Všeobecne sa dá povedať, že väčšia hodnota IP znamená, že je zariadenie viac odolné.
Rozlíšenie
Rozlíšenie bezpečnostných kamier udávame v pixeloch, respektíve megapixeloch (Mpx). Čím je táto hodnota vyššia, tým má obraz vyššiu kvalitu. Kvalita obrazu je zásadným parametrom bezpečnostnej kamery, rozhodne ho preto nepodceňujte. V súčasnosti máme v ponuke bezpečnostné kamery s rozlíšením od 2.0Mpx (známe aj ako 1080p, FULL HD s rozlíšením 1920x1080px) až po 8.0Mpx kamery (známe tiež ako 4K, ULTRA HD s rozlíšením 3840x2160px).
Tvary (typy) bezpečnostných kamier
Hlavným kritériom pre správny výber typu kamier sú operačné vlastnosti a design. V našej ponuke nájdete zástupcov všetkých hlavných kategórií bezpečnostných kamier.
Typ kamery | BULLET (valček) | DOME (pologuľa) | PTZ DOME |
Popis | Typ kamery používaný najmä na vonkajšie aplikácie. Všetky kamery majú krytie IP66 a viac, a tak môžu byť vystavené bežným poveternostným vplyvom po celý rok. | Kamera tvaru pologule s antivandal šasi určená pre vnútorné a vonkajšie aplikácie. Všetky kamery majú krytie IP66 a viac, a tak môžu byť vystavené bežným poveternostným vplyvom po celý rok. | Otočné kamery s motorickým zoomom. Ovládať ho môžete pomocou vlastného menu, DVR, alebo ovládacieho pultu. |
Kedy zvoliť | Používame prevažne na vonkajšie inštalácie. Vďaka strieške je kamera dokonale chránená proti slnečnému žiareniu a ďalším poveternostným vplyvom. Montáž je možná na plochy s akýmkoľvek sklonom. | Volíme v prípade, keď je umiestnenie kamery nebezpečne nízko a hrozí ľahké poškodenie. Vďaka antivandal šasi z hliníkovej zliatiny a pevnej základni je nechcená manipulácia s kamerou veľmi zložitá. | Tento typ kamery je pomerne nákladný, takže musí byť skutočný dôvod na jeho využitie. Odporúčame používať tam, kde stráženie využije pohyblivosť kamery a bude s ňou operovať. |
Kam je možné kameru namontovať | interiér a exteriér steny, stropy, podbitie, stĺpy (vyžaduje špeciálny držiak) |
interiér a exteriér steny, stropy, podbitie, stĺpy (vyžaduje špeciálny držiak) |
interiér a exteriér steny, stropy, podbitie, stĺpy (vyžaduje špeciálny držiak) |
Príklad | ![]() |
![]() |
![]() |
Výber objektívu
Pri väčšine našich kamier uvádzame vždy na konci názvu dve hodnoty napr. 2.8 mm / 95°. Tieto dve hodnoty spolu priamo súvisia a udávajú:
- 2.8 mm - hodnotu ohniskovej vzdialenosti, ktorá určuje zorný uhol snímanej scény.
- 95° - zorný uhol, ktorý kamera sníma. Na snímanie rozsiahlejších plôch teda vyberiete kameru s väčším uhlom záberu a na snímanie napríklad bránky na 30 m zvolíte kameru s menším uhlom.
Objektívy delíme aj podľa ich typu:
- FIXNÉ – objektív s pevným ohniskom (uhlom záberu). Nie je možné ZOOMovať (približovať záber).
- MOTOROVÝ – pri kamerách vybavených týmto objektívom môžete meniť uhol záberu (ZOOM) aj na diaľku.