Tovar skladom objednaný v pracovný deň do 12 hodín bude expedovaný ešte v ten istý deň!

Spätný odber elektroodpadu

Snažíme sa byť šetrní k životnému prostrediu, preto vám prinášame spôsoby, ako jednoducho a bezplatne zlikvidovať vaše vyradené elektrické zariadenia/batérie.

Spotrebiteľ zohráva v systéme likvidácie elektrospotrebičov a batérií kľúčovú úlohu. Je to spotrebiteľ, kto rozhoduje o tom, čo urobí so starým spotrebičom/batériou. Staré a nepotrebné elektrospotrebiče a batérie nepatria do netriedeného komunálneho odpadu, ale mali by sa odovzdať na zberných miestach, tzv. miestach spätného odberu, odkiaľ sa odovzdajú na opätovné použitie alebo recykláciu.

Spotrebiteľ musí byť informovaný nižšie uvedenými symbolmi, že príslušné elektrozariadenia/batérie nepatria do komunálneho odpadu. Všetky nové elektrozariadenia/batérie sú takto označené. Symbol sa môže nachádzať priamo na zariadení, na jeho obale alebo v návode na použitie či záručnom liste.

Ako likvidovať staré spotrebiče/batérie

  • Fyzické osoby môžu využiť služby: BEZPLATNE
  • právnické osoby môžu využiť: odvoz pre registrovaných partnerov
  • na predajnom mieste na adrese kamennej predajne: nejkam.cz, Lidická 1721, Vlašim 25801
  • prostredníctvom verejne dostupnej zbernej siete spoločnosti REMA Systém, a.s., ktorá je určená na zber elektrozariadení
  • prostredníctvom verejne dostupnej zbernej siete REMA Battery, s.r.o., ktorá je určená na spätný odber batérií a akumulátorov
  • prostredníctvom verejne dostupnej zbernej siete, ktorá je určená na spätný odber na internetovej stránke Ministerstva životného prostredia SR (ISOH 2)
  • V prípade potreby je možné poradiť sa na bezplatnej linke Smart Recycling (800 976 679)

Prečo recyklovať?

Nielen elektrozariadenia, ale aj batérie a akumulátory obsahujú množstvo recyklovateľných kovov, ako sú zinok, železo, mangán, nikel, kadmium a olovo. Niektoré z týchto látok sú tiež veľmi nebezpečné pre životné prostredie a ľudské zdravie, najmä ortuť, olovo a kadmium. Vybrané batérie sú často označené symbolom chemického prvku, ktorý obsahujú (Pb, Cd, Hg).

Odovzdaním batérií a elektrozariadení na miesto spätného odberu šetríme primárne zdroje surovín, najmä recykláciou materiálu, a zároveň chránime naše životné prostredie pred prípadnou nesprávnou likvidáciou.

Použité batérie, ktoré nie sú odovzdané na recykláciu prostredníctvom miesta spätného odberu, ale sú uložené napríklad v kancelárskych zásuvkách alebo inde v domácnostiach či firmách, môžu následne spôsobiť požiar. Túto vlastnosť majú najmä lítiové batérie. Z bezpečnostných dôvodov je preto veľmi dôležité recyklovať použité batérie čo najskôr.